Podkasty

Podcasting

PodkastyPodkasty to nowatorski sposób podejścia do materiałów audio, dostępnych online. Takie podejście do tematu, wydaje się być świetnym rozwiązaniem na przykład dla osób uczących się języków obcych. Termin podcast jest połączeniem słów: „broadcast” oraz „iPod” gdyż to właśnie firma Apple jest prekursorem w dziedzinie podkastów. Jedna z grup podcastów, jest bardzo zbliżona do audycji radiowej, lecz dzieli je kilka istotnych różnic.

  1. Przede wszystkim, osoba tworząca podcast, nie potrzebuje prawdziwej stacji radiowej.
  2. Praktycznie każda osoba, dysponująca choćby podstawową wiedzą i umiejętnością cyfrowego nagrywania dźwięku na komputerze, może wyprodukować podkast.
  3. W przeciwieństwie do stacji radiowych, podcastów można słuchać w dowolnym miejscu i czasie. Wystarczy kliknąć na podkast i słuchać go niemalże natychmiast (praktycznie identycznie jak audio streamingu). Można też zapisać plik na lokalnym dysku w komputerze, iPodzie lub umieścić go na dysku w chmurze, aby bez względu na wszystko, zawsze mieć do niego dostęp.

Subskrypcja podcastów

Niektóre z podkastów wymagają założenia bezpłatnej subskrypcji lub zastosowania dedykowanego oprogramowania podkast (np.: iTunes, iPodder, podcatcher, etc.), lecz zdecydowana większość podcastów, działa z wykorzystaniem zwykłej przeglądarki internetowej, obsługującej pliki MP3 lub Flash audio. Zaletą takiego rozwiązania jest to, że za pomocą subskrypcji, zawsze będziesz na bieżąco w wybraną grupą podkastów, podobnie jak w przypadku zwykłego newslettera.

podcasty

Podcasty

Podkasty – czy to kosztuje?

Większość oprogramowania do obsługi podcastów oraz usług z tym związanych. Udostępnianych jest bezpłatnie. Za nic nie trzeba płacić, chyba że chcesz. O tym decyduje wyłącznie Twoja wolna, nieprzymuszona wola. Darmowe oprogramowanie iTunes firmy Apple (zarówno na Maca jak i Windows) posiada wsparcie dla podkastów i to chyba najprostszy sposób, aby subskrybować podcasty.

Większość stron internetowych zawierających materiały w postaci podkastów, udostępnia swoim użytkownikom forum, na którym mogą swobodnie wyrażać swoje opinie i komentarze.

Najlepszym sposobem na przeszukiwanie podcastów, jest użycie programu iTunes lub innego katalogu podkastów.