Studenci Politechniki Krakowskiej konstruują kolejne elektryczne auto
Odcinek pochodzi z: http://www.radiokrakow.pl/audycje/pracuja-na-nobla/studenci-politechniki-krakowskiej-konstruuja-kolejne-elektryczne-auto/

Do kolekcji ekologicznych aut, autorstwa studentów i naukowców Politechniki Krakowskiej wkróce dołączy kolejne. W murach uczelni powstaje właśnie niewielki samochód, który w przyszłości może służyć na przykład… dostawcom pizzy, ochroniarzom czy pracownikom lotnisk.

"Jest to pojazd jednoosobowy, o szerokości nie większej niż 90 centymetrów. Będziemy mogli przewozić nim małe ładunki. To nowoczesny meleks" – mówi stduent Wydziału Mechanicznego Jakub Kordej.

Konstruktorzy chcą, by auto przejechało na jednym ładowaniu około stu kilometrów. Maksymalna prędkość, jaką będzie mogło osiągnąć to 60 kilometrów na godzinę. – "Ciekawostką w tym pojeździe jest to, że zastosowaliśmy silniki elektryczne w tylnych kołach. Są osobno sterowane, przez co możemy wykorzystać kilka zaawansowanych systemów przeciwko przewracaniu się i stabilizacji toru jazdy" – dodał mgr inż. Krzysztof Weigel-Milleret. Nad konstruowaniem auta od maja pracuje grupa kilku osób, wśród niej są także Kamil Moroń, Jakub Gierata. Jak podkreślają, pojazd powinien być gotowy za niecałe dwa miesiące.

To kolejny samochodów, jaki powstaje na Politechnice Krakowskiej. Studenci zbudowali już m.in. ultralekki pojazd dla osób niepełnosprawnych "Buzz", z którego można korzystać wyłącznie przy użyciu rąk. Użytkownik nie musi przesiadać się z wózka do auta – wzjeżdża do środka pojazdu na wózku, który stabilnie zablokowany pełni funkcję fotela kierowcy. – "Każdy pojazd jest inny, co wynika z inicjatywy studentów a czasami naszych propozycji, bo projektowanie i konstruowanie ma być częścią badań np. silników elektrycznych czy sposobu sterowań" – mówi prof. Witold Grzegożek z Instytutu Pojazdów Samochodowych i Silników Spalinowych PK.

 

Czytaj także: Studenci Politechniki Krakowskiej budują elektryczny bolid

 

Aleksandra Ratusznik/ materiały PK

 

Prowadzący: Aleksandra Ratusznik

Odcinek zamieszczony przez: Jupi


Dodaj komentarz